به نقل از «ایسنا»، مسلم بیات درباره آخرین اقدامات صورت‌گرفته به‌منظور مقابله با کاهش آلودگی هوای تهران، گفت: مقوله آلودگی هوا بیش از هر سازمان دیگری مربوط به سازمان حفاظت از محیط‌زیست است، اما اداره کل استاندارد استان تهران در سال‌جاری دو پروژه را مدنظر قرار داد تا بتواند در راستای کاهش آلودگی هوا گام بردارد. وی ادامه داد: یکی از این پروژه‌ها مربوط به معاینه‌ فنی موتورخانه‌های دستگاه‌های دولتی در تهران است که مربوط به چیدمان، نحوه احتراق، مشعل و دیگ است که متناسب با ظرفیت حرارتی مورد بازرسی و کنترل قرار می‌گیرند. باید بدانیم اگر موتورخانه‌ای دو مشعل داشته باشد، حدود پنج تا هفتخودرو می‌تواند آلایندگی ایجاد کند که این مساله موجب افزایش میزان آلودگی هوا در سطح شهر خواهد شد. مدیرکل استاندارد استان تهران با بیان اینکه اعتبار طرح مذکور از سوی اداره کل استاندارد استان تهران از طریق استانداری تهران تامین شده است، گفت: معاینه فنی ۵۰۰ موتورخانه مدنظر قرار گرفته و اگر این اعتبار افزایش یابد، می‌توانیم میزان معاینه‌فنی‌ها را به ۲۲هزار دستگاه افزایش دهیم.

بیات در مورد طرح دیگر اداره‌کل استاندارد استان تهران در ارتباط با کاهش آلایندگی هوا، بیان کرد: بررسی طرح افزودنی «بوست» به عنوان مایع‌ خوراکی به عنوان ارتقادهنده در دستور کار قرار گرفته است. یک شرکت سوئدی که مدعی طرح مذکور بوده، معتقد است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد میزان آلایندگی هوا توسط این افزودنی در سوخت‌ها کاهش خواهد یافت و قدرت موتور ۲۰درصد افزایش می‌یابد و از سوی دیگر مصرف سوخت با کاهش ۲۰ درصدی مواجه می‌شود.

وی از اثرات مثبت استفاده از این مایع در بررسی‌های اولیه خبر داد و اظهار کرد: مطالعات تکمیلی در حال‌حاضر طرح مذکور را تایید نمی‌کند و نیازمند انجام مطالعات بیشتر هستیم. بخشی از آزمون‌ها در این رابطه در داخل کشور انجام گرفته و بخش دیگری از این آزمون‌ها نیز با توجه به اینکه امکانات موجود در کشور وجود ندارد به احتمال فراوان در یک کشور اروپایی مدنظر قرار خواهد گرفت. به گفته بیات در صورت مثبت بودن نتیجه افزوده شدن مایع بوست طرح مذکور به احتمال فراوان در هیات دولت ارائه خواهد شد تا در رابطه با اضافه شدن آن به سوخت در کشور تصمیم‌گیری شود که یا ازسوی وزارت نفت توزیع شود یا در فروشگاه‌ها به فروش برسد.

مدیرکل استاندارد استان تهران در مورد نسبت آلایندگی هوا در سطح تهران گفت: تا آنجا که اطلاع داریم بیش از ۹۰ درصد آلایندگی هوا به خودروها مربوط می‌شود و میزان آلایندگی مربوط به موتورخانه‌ها نسبت کمتری را به خود اختصاص داده  است.