خانه > اخبار > 110.6 میلیون دلار مبادلات تجاری تهران- دمشق در هفت ماهه امسال

110.6 میلیون دلار مبادلات تجاری تهران- دمشق در هفت ماهه امسال

بررسی حجم مبادلات تجاری ایران و سوریه در هفت ماهه ۹۵ (منتهی به مهرماه) به ۱۱۰ میلیون و ۶۲۰ هزار دلار رسید که بیش از ۹۵ درصد آن سهم ایران است.

به نقل از  ایرنا، نخست وزیر سوریه شامگاه دوشنبه به همراه وزیران اقتصاد، صنایع، بازرگانی خارجی، نفت و منابع معدنی، ارتباطات و فناوری و رییس بانک مرکزی به تهران آمد.
سه شنبه نیز با حضور معاون اول رییس جمهوری ایران و نخست وزیر سوریه، پنج سند همکاری معدنی، کشاورزی، ارتباطاتی، نفتی و دامداری بین ۲ کشور امضا شد.
بررسی های خبرنگار اقتصادی ایرنا نشان می دهد بر پایه آمارهای سازمان توسعه تجارت ایران، تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران و سوریه از سال ۱۳۸۶ تا پایان مهرماه امسال همواره به سود ایران مثبت بوده است.
در هفت ماهه امسال (منتهی به مهرماه) میزان صادرات ایران به سوریه ۱۰۵ میلیون و ۴۵۵ هزار دلار بود و پنج میلیون و ۱۶۵ هزار دلار کالا از این کشور وارد شد.
بررسی مبادلات تجاری تهران- دمشق در این دوره نشان می دهد در سال ۱۳۸۹ بالاترین میزان مبادلات ۲ کشور به ۵۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسید که از این رقم سهم ایران ۹۴.۶ درصد و بقیه مربوط به طرف سوری بود.
میزان صادرات ایران به سوریه در سال ۱۳۸۹، ۵۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ارزش واردات از این کشور ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رقم خورد.
کمترین میزان مبادلات تجاری ایران و سوریه از سال ۱۳۸۶ تا پایان مهرماه امسال به سال ۱۳۹۳ مربوط می شود که ۱۰۹ میلیون و ۱۲۱ هزار دلار. ایران ۹۱.۶ درصد از این مبادلات و سوریه بقیه را از آن خود ساخت.
صادرات ایران به سوریه در سال ۱۳۹۳ به ۹۹ میلیون و ۹۵۵ هزار دلار و واردات از این کشور به ۹ میلیون و ۱۶۶ هزار دلار رسید.
حجم مبادلات تهران- دمشق در سال های ۸۹- ۱۳۸۶ ارزش کلی یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون و ۹۸۰ هزار دلار را رقم زد که ارزش صادرات ایران یک میلیارد و ۵۴۱ میلیون و ۳۶۷ هزار دلار بود و سهم ۹۵ درصدی ایران را تثبیت کرد.
حجم مبادلات ایران و سوریه در قالب برنامه پنجم توسعه (۹۴- ۱۳۹۰) به ۹۶۵ میلیون و ۱۳۸ هزار دلار رسید که سهم جمهوری اسلامی ۸۸۷ میلیون و ۴۶۴ هزار دلار بود. بنابراین ۹۱.۹ درصد سهم تهران شد.
براساس جدول مبادلات تجاری ۲ کشور، بیشترین میزان واردات ایران از سوریه به سال ۱۳۸۹ مربوط بود. در این سال ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار واردات صورت گرفت.
کمترین ارزش واردات از سوریه در سال ۱۳۹۴ برابر با هفت میلیون و ۸۶۵ هزار دلار بود.
اطلاعات موجود نشان می دهد داروهای خرده فروشی، مغزپسته تازه یا خشک ، شیرخشک اطفال، شیرآلات بهداشتی، کفش، مکمل های دارویی، ترانسفورماتورهای دی الکتریک مایع و… بخشی از کالاهای صادراتی ایران به سوریه را در سال ۱۳۹۴ تشکیل داد.
مهمترین اقلام وارداتی ایران از سوریه در سال ۱۳۹۴ نیز نخ دوخت از رشته های مصنوعی، روغن زیتون بکر، قراضه و ضایعات باطری ها، سبزی، میوه و سایر خوراکی های گیاهی، مصنوعات پلاستیکی، پارچه های تاروپودباف کم عرض و… ثبت شد.

همچنین ببینید

۵۸ درصد صادرات ایران توسط سه کشور جذب شد

 آمارهای صادرات ایران در هفت ماهه ابتدایی امسال گویای آن است که سه کشور چین، ...