خانه > اخبار > آغاز پروژه تنش زدایی ترامپ با روسیه

آغاز پروژه تنش زدایی ترامپ با روسیه

در زمان مبارزات انتخاباتی آمریکا یکی از وعده های دونالد ترامپ کاهش تنش با روسیه بود. گزینه های او برای پست های مختلف به ویژه وزارت خارجه نشان می داد که ترامپ در پیاده کردن این برنامه جدی است. با این حال سلسله تحولات پس از به قدرت رسیدن میلیاردر نیویورکی این ذهنیت را ایجاد کرد که ترامپ در کاهش تنش به روسیه موفق نبوده است. اما به تازگی تحرکاتی ایجاد شده که حاکی از آن است ترامپ به وعده کاهش تنش با روسیه بازگشته است.

به نقل از اقتصادنیوز ، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در رابطه با تحولات کره‌شمالی و سوریه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. این گفت‌وگو برای اولین بار است که پس از حمله موشکی آمریکا به سوریه انجام می‌گیرد. این مذاکره تلفنی البته پیامدهایی می‌تواند به‌دنبال داشته باشد. 

به گزارش سی‌ان‌ان، در این تماس تلفنی در مورد پیشنهاد ترامپ درخصوص «برقراری منطقه امن» در سوریه گفت‌وگو شد. همچنین در مورد خطر کره‌شمالی نیز گفت‌وگوهایی انجام گرفت. ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی اعلام کرد که آماده است نماینده‌ای برای مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان اعزام کند. 

رویترز هم در گزارشی در این رابطه می‌نویسد اعزام نماینده از سوی دولت آمریکا به مذاکرات آستانه به این معنا است که واشنگتن این مذاکرات را «جدی گرفته است» حتی اگر این نماینده به‌عنوان «ناظر» حضور داشته باشد. کاخ سفید اعلام کرد: «هر دو رئیس‌جمهوری پذیرفتند که رنج و آلام مردم سوریه از حد گذشته است و تمام طرف‌ها باید بتوانند کاری برای پایان خشونت انجام دهند.»

کرملین نیز تاکید کرد که بر «چشم‌انداز هماهنگی اقدامات روسیه و آمریکا» در مبارزه با تروریسم در سوریه متمرکز است و دو رهبر پذیرفتند که مذاکرات از طریق وزرای خارجه آمریکا و روسیه «روند پر‌شتاب‌تری بگیرد.» کرملین بر این باور است که «هدف ایجاد پیش‌شرط‌های لازم برای آغاز فرآیند واقعی حل‌وفصل بحران سوریه است.» این تماس تلفنی سومین تماس رهبران روسیه و آمریکا از زمان ورود ترامپ به کاخ سفید است. سی‌ان‌ان معتقد است که با وجود تنش در روابط روسیه و آمریکا اما ترامپ امیدوار است که روابط میان دو کشور بهبود یابد. پوتین و ترامپ اکنون در سوریه دچار تنش هستند. روسیه معتقد است که حمله موشکی آمریکا به سوریه خلاف قوانین بین‌المللی است. از سوی دیگر، کرملین حمله شیمیایی از سوی دولت سوریه را رد می‌کند. به همین دلیل، مسکو خط ارتباطی میان ارتش‌های دو کشور که برای جلوگیری از برخوردهای هوایی میان جنگنده‌های دو کشور برقرار شده بود را معلق کرد. 

برآیند گزارش‌ها این است که سفر تیلرسون به مسکو در پرتو تنش میان دو کشور زمینه‌ساز این تماس تلفنی برای کاستن یا مدیریت تنش‌های مسکو- واشنگتن بود. تقریبا یک ماه پیش بود که ترامپ گفته بود روابط با روسیه به پایین‌ترین حد خود رسیده است. 

برخی ناظران بر این باورند که ترامپ به صورت غیرمستقیم به‌دنبال «ضرب شست نشان دادن» به مسکو است تا اقدامات احتمالی این کشور در مورد مداخله در انتخابات و سپس استعفای برخی ارکان دولت ترامپ را تلافی کند. اما در عین حال، خواستار تشدید تنش میان دو کشور نیز نیست. به همین ترتیب، واشنگتن تمایل دارد تا بحران در روابط دو کشور در وضعیت «مدیریت شده» قرار داشته باشد. سی‌ان‌ان می‌نویسد ترامپ بارها اعلام کرده که روسیه نقشی در انتخابات نداشته و حملات سایبری می‌تواند کار هر کشور دیگری هم باشد. 

همچنین ببینید

واردات از روسیه دو برابر شد /رشد ۴۰ درصدی صادرات

آمار نشان می دهد طی سه ماهه نخست سال جاری واردات و صادرات به روسیه ...