خانه > اخبار > ظریف بهره گیری از تمدن‌های کهن را برای رهایی از افراط گرایی ضروری خواند

ظریف بهره گیری از تمدن‌های کهن را برای رهایی از افراط گرایی ضروری خواند

«محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران در پایان اجلاس ۱۰کشور با تمدن های کهن، تلاش های دستجمعی و بهره گیری از تمدن‌های کهن را برای رهایی از افراط گرایی ضروری خواند.

 
به گزارش ایرنا، وی روز دوشنبه افزود: با توسعه همکاری کشورهای شرکت کننده در این اجلاس و با بهره گیری از آموزه‌های ارزشمند تمدن‌های غنی خود می توانیم با افراط گرایی و اقدام خشونت آمیز مقابله کنیم.
ظریف تصریح کرد، ادامه اینگونه همایش‌ها می تواند نقش مهمی در ایجاد صلح جهانی، آرامش و امنیت بوجود آورد و خشونت و افراط گرایی را نفی کند.
وزیر امورخارجه یونان نیز گفت: در این اجلاس بر ادامه گفت وگو‌ها برای ایجاد صلح جهانی توافق شد.
« نیکوس کوجی یاس» تصریح کرد، از حضور دیگر کشورها در اجلاس کشورهای با تمدن کهن بصورت رسمی و یا ناظر استقبال می کنیم.
وزیر امورخارجه یونان افزود: قرار شد شبکه های ارتباطی میان کشورهای شرکت کننده در این اجلاس برای پی‌گیری نتایج و نحوه ادامه آن بوجود آید.
وی اظهار کرد، مقرر شد که همکاری‌ در اینگونه همایش‌ها با سازمان ملل و بخصوص شورای امنیت برای ایجاد صلح و آرامش و ثبات جهان نیز توسعه یابد.
کوجی یاس گفت: قرار است این همایش هر سال در کشورهای شرکت کننده برگزار شود زیرا قدرت فرهنگی بیش از قدرت اقتصاد و نظامی است از این رو با بهره گیری از فرهنگ‌های با تمدن کهن می توان در راه ایجاد صلح و ثبات و رفاه جامه بشری گام برداشت.
‘یانگ گی’ وزیر امورخارجه چین نیز گفت،۱۰ کشور شرکت کننده در این همایش بر ضرورت مبارزه با پدیده شوم افراط گرایی تاکید کردند.
وی افزود، فرهنگ‌های کهن می توانند در ایجاد صلح و آرامش نقش مهمی ایفا کنند و ما مصمم به انجام این مهم از طریق همکاری و گفت وگو هستیم.
یانگ گی تصریح کرد، امروز جهان مملو از جنگ و درگیری و خونریزی است که بایستی با بهره‌گیری از فرهنگ های کهن، برای مبارزه با تروریسم و خشونت گرایی اقدام کنیم زیرا نیاز به صلح جهانی و ثبات و آرامش امروز بیش از هر زمانی مورد نیاز جامعه بشری است.
«ابراهیم جعفری» وزیر امورخارجه عراق نیز در سخنانی گفت: تمدن ها متعلق به بشریت هستند ولی داعش با تخریب آثار باستانی و جنایات در کشورهای عراق و دیگر کشورها در واقع علیه بشریت اقدام می کند.
وی ادامه داد: عراق دارای آثار و تمدن مهمی است و متاسفانه توسط داعش و حامیان آنان در حال تخریب است بنابراین همکاری و همفکری کشورهای متمدن جهان می توان جلوی افراط گرایی و جنایات داعش علیه بشریت را گرفت و ما از برگزاری اینگونه همایش ها در عراق استقبال می کنیم.
در پایان این اجلاس قرار شد گفت و گوی تمدن‌های کهن سال آینده میلادی در بولیوی برگزار شود.
نخستین اجلاس ‘فرهنگ ها و تمدن های کهن برای آینده ای بهتر’ روز دوشنبه، با حضور وزیران امور خارجه ایران، یونان، چین، مصر، ایتالیا، هند، مکزیک، پرو، بولیوی و عراق، همراه با هیات های علمی این کشورها در آتن پایتخت یونان برگزار شد.

همچنین ببینید

ظریف دقایقی پیش تهران را به مقصد الجزیره ترک کرد

وزیر امور خارجه ایران دقایقی پیش برای سفری دو روزه تهران را به مقصد الجزیره ...