خانه > اخبار > موفقیت راهبرد روحانی و پوتین برای سوریه جایگزین ناکامی های چند ساله سازمان ملل

موفقیت راهبرد روحانی و پوتین برای سوریه جایگزین ناکامی های چند ساله سازمان ملل

از آغاز بحران سوریه برای سرنگونی حکومت بشار اسد با همگامی چند کشورغربی-عربی به پیشگامی آمریکا، تاکنون تقریبا تمامی نسخه های سازمان ملل برای پایان جنگ یا حداقل کاهش تنش شکست خورده است، در حالیکه راهبرد سران ایران و روسیه در این زمینه هر روز پیشرفت بیشتری می کند.

 
به نقل از  ایرنا، از آغاز شکل گیری استفاده ابزاری از گروههای مسلح و تروریستی علیه حکومت و مردم سوریه در شش سال پیش توسط گروه کشورهای ضدسوری، مسکو و تهران همیشه بر لزوم حل سیاسی اختلاف ها، قطع حمایت خارجی از تروریسم و همچنین مراجعه به آرای سوری ها در قالب همه پرسی تاکید می کردند.

** گام های همگرایی ایران و روسیه در دیدارهای سران:
با وجود حمایت های گسترده غربی-عربی از گروههای مسلح و تروریستی ضدسوری در بخش های مالی، تسلیحاتی، اطلاعاتی و حتی پشتیبانی های سیاسی-دیپلماتیک در سازمان ملل، ایران و سوریه همچنان سیاست اصولی کاهش تنش، همگرایی علیه تروریسم و راه حل سیاسی برای گفت وگوهای فراگیر سوری-سوری را ادامه دادند.
از سوی دیگر با آغاز کار دولت یازدهم، حسن روحانی و دستگاه دیپلماسی دولت با کنار گذاشتن رویکرد واکنشی در قبال تحولات سوریه و مداخله های خارجی، گزینه انجام ابتکارها و اقدام های فراگیر را برای حل سیاسی مشکلات این کشور با همکاری روسیه در دستور کار قرار دادند.
۹ بار ملاقات روحانی و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به وِیژه سفر آذر سال ۹۴ وی به تهران، دیدار ویژه با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، همتای خود و همچنین مذاکره هشتم فروردین ماه سال جاری سران در کاخ کرملین، رویکردهای دو کشور را در باره سوریه نزدیک تر و حتی همسان کرد.

** دیپلماسی فرامنطقه ای ایران و روسیه برای حل بحران سوریه:
دستاوردهای این همگرایی از سال ۹۳ آشکارتر شد و با شکل گیری همکاری فعالانه منطقه ای تهران و مسکو، در سال ۱۳۹۴ مرکز اطلاع رسانی ضدتروریستی بغداد با مشارکت ایران، روسیه، سوریه و عراق شکل گرفت.
از سوی دیگر، ناکامی در اجرای نسخه براندازی حکومت سوریه و همچنین کارآمدی ابتکارهای تهران و مسکو سبب شد، ترکیه یکی از کشورهای اردوگاه ضدسوری، رویکرد همکاری نسبی با جبهه ایران و روسیه را انتخاب کند.
با پیشرفت این راهبرد، دی ماه سال گذشته نشست مشترک محمدجوادظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزیران امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه با محور سوریه در مسکو برگزار شد.
صدور بیانیه مشترک وزیران امور خارجه سه کشور در پایان اجلاس، زمینه ساز تشکیل روند مذاکرات آستانه و اجرای چند توافق مهم از جمله همکاری برای مبارزه با تروریسم و همچنین برقراری آتش بس فراگیر در سوریه (از ۱۰ دی ماه ۹۵) شد و در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفت.
نخستین نشست سوری-سوری آستانه نیز چهارم و پنجم بهمن ماه در پایتخت قزاقستان برگزار شد که در آن برای اولین بار هیات گروههای مسلح پذیرنده پیمان آتش بس فراگیر و نمایندگان هیات دولت سوریه به صورت مستقیم مذاکره کردند.
این اجلاس، سنگ بنای اقدام های بعدی قرار گرفت و در طول ۱۰۰ روز تاکنون نیز پیشرفت های زیادی داشته است.

همچنین ببینید

نماینده ایران در سازمان ملل:جهان باید با ارعاب و زورگویی مقابله کند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحدبا تقسیم افراط گرایان به گروه های ...