خانه > اخبار > گزارشی از مجمع ایران و اروپا در زوریخ/ اتحادیه اروپا: مردم ایران باید نتایج برجام را حس کنند

گزارشی از مجمع ایران و اروپا در زوریخ/ اتحادیه اروپا: مردم ایران باید نتایج برجام را حس کنند

راهکارهای جذب سرمایه گذاری و مشارکت خارجی از طریق اصلاحات داخلی در کنار جلب اعتماد بین المللی با پشتوانه برجام، در مجمع ایران و اروپا در زوریخ بررسی شد و اتحادیه اروپا بار دیگر با تکرار پیام محکم حمایت از برجام تاکید کرد که مردم ایران باید نتایج آن را حس کنند.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا، همایش دو روزه چهارمین مجمع ایران – اروپا (EIF4) سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در ‘دولدر گراند هتل’ زوریخ برگزار شد. حمایت قاطع اروپا از برجام و تاکید بر اینکه مردم و شرکتهای ایرانی باید نتایج برجام را حس کنند، یکی از مهمترین خبرها بود که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در کنار آن لزوم اصلاح ساختارهای اقتصادی و بانکی و افزایش شفافیت بانکی و مالی نیز از مسائل مطرح شده بود.
‘اسفندیار باتمانقلیج’ موسس مجمع ایران و اروپا در پایان این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که چندین جلسه بسیار مهم و اساسی در حاشیه همایش امسال زوریخ بین شرکتهای ایرانی و خارجی برگزار شد .
وی با بیان اینکه در همایش امسال نزدیک به ۴۵۰ نفر از حدود ۱۵۰ شرکت ایرانی و خارجی از جمله ۲۵ شرکت بزرگ و شناخته شده حضور داشتند، گفت: هیاتهای خارجی با حضور در این همایش استراتژی تجارت در ایران را بهتر می شناسند و با شریکان ایرانی آشنا می شوند و امسال از هیاتهای که آمده بودند چندین شرکت بزرگ ایران توانستند با شریکان اروپایی جلسات خصوصی مهمی داشته باشند اما بهتر است فعلا اسم شرکتها را ذکر نکنیم.
باتمانقلیج در خصوص دورنمای فعالیت ها و همکاری های اقتصادی ایران و اروپا گفت: در کل ، کار زیاد مانده اما خوشبختانه مشکلات موجود را می توانیم حل کنیم.

** پیام قاطع اتحادیه اروپا در حمایت از برجام
سخنرانی ‘هلگا اشمید’ دبیر کل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) در دومین روز از این همایش توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب کرد. اشمید در این سخنرانی بطور تلویحی ادعاهای آمریکا را درباره ارتباط برجام با مسائل منطقه ای رد کرد و گفت: برجام توافق صلح یا توافق منطقه ای نبوده بلکه یک توافق عدم اشاعه هسته ای بود و مهم است که توافق هسته ای مقصر مسائلی که قرار نبوده به آنها بپردازد، شناخته نشود .
وی با بیان اینکه ‘مهم است که مردم و شرکتهای ایران بطور مستقیم مزایای توافق هسته ای را احساس کنند’، افزود: ما در اتحادیه اروپا از همکاری اقتصادی بین ایران و اروپا در تمام سطوح سیاسی و در سطح سیاست گذاری حمایت می کنیم .
اشمید گفت: ما در اتحادیه اروپا هر کاری می توانیم برای توضیح چارچوب قانونی موجود در ایران برای نظام مالی و بانکی اروپا انجام می دهیم و یک راهنمای ۵۰ صفحه ای درباره اوضاع پس از برداشته شدن تحریم ها ارائه کرده ایم و همچنین در این زمینه با بخش خصوصی و شریکانمان در جهان تعامل می کنیم.
وی در عین حال افزود: مسلم است که اتحادیه اروپا یا کشورهای عضو نمی توانند بانکها یا شرکتهای دیگر را به اتخاذ تضمیمی وادار کنند اما ما همچنان به تعامل با بخش مالی و نظام بانکی برای تشویق آنها به کار ایران ادامه می دهیم.
دبیر کل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: همچنین کارهایی هم هست که ایران لازم است انجام دهد. ما از تلاشهای ایران برای پرداختن به موضوع مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم استقبال می کنیم . تطبیق یافتن با استانداردهای بانکی بین المللی و تبعیت از استانداردهای قانونی بین المللی در بخش خدمات مالی بسیار مهم است. ایران را تشویق می کنیم به این تلاشها ادامه دهد.
اشمید گفت: پس از منقطع شدن طولانی مدت ایران از نظام بانکی و تجاری بین المللی، روشن بود که تطبیق یافتن جامعه تجاری بین المللی با واقعیت جدید پس از اجرای برجام زمان می برد.
وی خاطرنشان کرد : کمیسیون اروپا به عنوان نشانه ای از اعتماد به روابط مالی و اقتصادی آینده با ایران، پیشنهاد کرده که به ‘بانک سرمایه گذاری اروپا’ اجازه کار در ایران در آینده داده بشود. تمام ۲۸ دولت عضو اتحادیه اروپا در شورای اروپا از توسعه روابط اقتصادی با ایران و همچنین از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی حمایت می کنند.
‘اولریش فان زانتیر’ مدیر شرکت مشاوره بانکی آلمانی «KPMG» یکی دیگر از مقامات اروپایی بود که در مجمع ایران و اروپا سخنرانی کرد و گفت: ایران گامهای مهمی در مسیر جذب فاینانس و منابع مالی خارجی برداشته و بانکهای بسیاری در اروپا آماده همکاری با ایران هستند. پس از برداشته شدن تحریم ها اقدامات خوبی در مسیر بهبود اقتصادی ایران انجام شده هر چند هنوز انتظارات بطور کامل محقق نشده و کارهای بیشتری باید انجام شود.
فان زانتیر گفت: فاینانس و جذب اعتبار خارجی از چالش های مهم بوده است و ایران گامهای خوبی در این مسیر برداشته اما لازم است که اقدامات بیشتری انجام شود. توصیه ما به شرکتها و بانکهای اروپایی این است که جلو بروید و با ایران کار کنید؛ اگر شرکتها جلو بروند به تبع آنها دولتها نیز خود را تطبیق خواهند داد زیرا کار با ایران منافع زیادی برای تجارت بین المللی دارد.
این مدیر شرکت مشاوره بانکی آلمانی در پاسخ به سوال یکی از حاضران درباره موضوع خطر ‘بازگشت تحریم ها’ (snap back) گفت: من سیاستمدار نیستم اما برداشت من این است که خارج از آمریکا همه خواستار کار با ایران هستند. اروپایی ها خواستار بازگشت تحریمها نیستند. من خوشبین هستم؛ هر چند موضوع بازگشت تحریمها یک نگرانی است و موجب اکراه برخی شرکتها از کار با ایران می شود، اما با اطمینان می گویم که هزاران بانک و شرکت متوسط و کوچک و شماری از شرکتهای بزرگ هستند که آماده کار با ایران هستند.
مدیر این موسسه مشاوره بانکی آلمانی همچنین گفت که بانکهای ایرانی باید ساختار مالکیتی خود را اعلام (disclose) کنند تا موسسات مالی خارجی بهتر بتوانند فرایند بررسی حقوقی (Due Diligence) پیش از ایجاد روابط کاری را انجام دهند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

توسط معاون وزیر صنعت؛ ۱۰۰ برنامه ارتقای زیرساخت شهرک‌ها و نواحی صنعتی ابلاغ شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۱۰۰ برنامه ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ...