خانه > دسته‌بندی نشده > توصیه‌های مهندسی‌شده به خودروسازها

توصیه‌های مهندسی‌شده به خودروسازها

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تفکر یکپارچه، دوری از بخشی‌نگری، هماهنگی بین تمام ذی‌نفعان و توجه به مقیاس اقتصادی از همه فعالان در این صنعت خواست تا با همکاری در تولید خودرو مطابق با استانداردهای روز جهانی همراهی کنند.

به گزارش شاتا، محمدرضا نعمت‌زاده در نشست شورای سیاستگذاری خودرو که با حضور مدیران عامل گروه‌های خودروسازی، قطعه‌ساز و انجمن‌های خودروساز و قطعه‌ساز، استادان، نمایندگانی از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مدیران ایدرو برگزار شد، افزود: برای رقابت‌پذیری صنعت خودرو باید مسیرهای گذشته را اصلاح کنیم. وی با اشاره به اینکه باید یک نگرش یکپارچه به صنعت خودرو داشته باشیم، تصریح کرد: این درحالی است که درحال‌حاضر شرایط این‌گونه نیست و به جای همکاری در فضای رقابتی، به تقابل منفی می‌پردازیم که این موضوع باید برطرف شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت توجه به موضوع مقیاس اقتصادی را حائز اهمیت خواند و گفت: واحدهای تولیدی خودروساز برای اینکه اقتصادی باشند باید حداقل ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کنند.
مهندس نعمت‌زاده در ادامه با بیان اینکه باید به کیفیت محصولات، کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت، رعایت استانداردهای جهانی و در راس آنها رضایتمندی مشتریان توجه ویژه داشت، اظهار کرد: تولید محصول غیرکیفی باید ممنوع شود و نباید تجربه‌ها و خطاهای گذشته را فراموش کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه پذیرش اشتباه خود یک امتیاز مثبت است، خاطرنشان کرد: نباید در پذیرش اشتباهات تعصب داشته باشیم چراکه ماندن در اشتباه، موفقیت آینده ما را هم محدود خواهد کرد. وی با اشاره به ضرورت ایجاد برند در تولید گفت: هر خودروساز داخلی باید یک برند برای خودش داشته باشد و هر چند سال، برند خودروی جدیدی را تولید کند. وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی در همکاری با شرکت‌های خودروساز داخلی افزود: سرمایه‌گذارهای خارجی می‌توانند با بیش از ۵۱درصد سهام مدیریت واحدهای خودروسازی را برعهده بگیرند که از این طریق هم دانش فنی لازم به کشور منتقل می‌شود ضمن اینکه از نیرو و کارشناس داخلی استفاده و در نتیجه تجربه ارزشمندی در داخل کشور برای تولید خودروهای باکیفیت ایجاد می‌شود. نعمت‌زاده تصریح کرد: در این شرایط حداقل ساخت داخل می‌تواند ۴۰ درصد باشد به شرط اینکه صادرات را در برنامه خودش قرار بدهد. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت زنجیره تولید خودرو از طراحی تا فروش، صادرات، بازاریابی و… باید در دستورکار خودروسازان قرار گیرد البته بخشی از این فرآیند نیاز است که از طریق برون‌سپاری انجام شود.

مهندس نعمت‌زاده در ادامه همچنین وجود مجموعه‌سازان بزرگ یا ابرقطعه‌سازها را ضروری دانست و گفت: برای افزایش توان رقابتی می‌توان تشکیل گروه‌های بزرگ را در دستور کار قرار داد تا شاهد افزایش کیفیت و ارتقای صرفه اقتصادی در بازار رقابت جهانی باشیم. وی همچنین از خودروسازان خواست تا با جدیت موضوع تحقیق و توسعه را دنبال کنند و در این‌باره اظهار کرد: شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی، درصدی از فروش خود را به توسعه واحدهای R&D اختصاص داده و درصد آن را باید افزایش دهند تا با استانداردهای جهانی در این حوزه همراه شویم و باید تلاش شود هر سال سهم بیشتری از فروش در بخش R&D هزینه شود. نعمت‌زاده در این رابطه همکاری با دانشگاه‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: افزایش تعاملات در این خصوص ما را در ارتقای توانمندی‌ها یاری می‌کند. وی با بیان اینکه برای توسعه صنعتی نباید درها را به روی خودمان ببندیم، افزود: همکاری با بهترین‌های دنیا را باید در این عرصه از صنعت مدنظر قرار دهیم چراکه صنعت در تعامل با صاحبان فناوری رشد پیدا می‌کند و داشتن یک شریک خارجی توانمند، بهترین فرصت برای رشد و توسعه صنعت خودرو و در نتیجه رضایتمندی مشتریان خواهد بود.
مهندس نعمت‌زاده ایجاد و گسترش مرکز آزمون جاده‌ای را برای توسعه این صنعت ضروری ذکر کرد و گفت: باید استانداردهای ملی را در این زمینه تدوین و اجرایی کنیم. همچنین در ابتدای این جلسه، گزارشی از روند تولید شرکت‌های خودروسازی کشور ارائه شد و براساس آن در مجموع، صنعت خودروی کشور نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدود ۷۲درصد رشد داشته که از روند قابل قبولی برخوردار بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این مسیر رشد، تداوم داشته باشد. براین اساس، آمار ارائه‌شده حاکی از تحقق حدود ۹۵ درصدی برنامه تدوین‌شده در صنعت خودرو است که وزیر صنعت، معدن و تجارت بر استمرار تلاش‌ها و عقب نیفتادن از برنامه تدوین‌شده اصرار کرد. در ادامه جلسه همچنین بر توسعه صنعت خودرو و تعمیق ساخت داخل تاکید شد و در این خصوص، گزارش کاملی از طرف اداره کل خودرو و نیرومحرکه ارائه و به نقد و بررسی اعضای شورا گذاشته شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

در راستای تسهیل در تجارت انجام شد؛ پیوستن سازمان استاندارد به کمیته‌های بین‌المللی استاندارد در دولت سیزدهم

مدیرکل دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان ملی استاندارد با اشاره ...