خانه > اخبار > سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد؛ افزایش ۴۶۳ درصدی تجارت ایران و تاجیکستان در ۱۴۰۰

سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد؛ افزایش ۴۶۳ درصدی تجارت ایران و تاجیکستان در ۱۴۰۰

سخنگوی گمرک ایران گفت: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۱ میلیون دلار کالا بین ایران و تاجیکستان تبادل شد که نسبت به سال ۹۹، رشد ۴۶۳ درصدی را نشان می دهد.

به نقل از خبرگزاری مهر، سید روح اله لطیفی در آستانه سفر رئیس جمهور تاجیکستان به ایران، اظهار کرد: با وجود اشتراکات فراوان تاریخی، زبانی، فرهنگی و دینی بین ایران و تاجیکستان، تجارت بین دو کشور فاصله زیادی با انتظارات دو ملت دارد با این وجود در سال گذشته ۱۲۴ هزار و ۷۳۷ تن کالای ایرانی به ارزش ۹۱ میلیون و ۶۰۱ هزار دلار به تاجیکستان صادر شده که نسبت به سال ۹۹ رشد ۵۳۵ درصدی در وزن و ۴۵۹ درصدی در ارزش داشته است.

وی افزود: واردات از تاجیکستان در سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۶۳ درصدی در وزن و ۴۳۹ درصدی در ارزش، به ۱۴ هزار و ۵۱۲ تن کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۶۵۵ دلار رسید.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص روابط تجاری دو کشور خاطرنشان کرد: با سفر رئیس جمهوری به تاجیکستان در سال گذشته، روابط تجاری دو کشور در مسیر رشد چند برابری قرار داد که امیدواریم با سفر امروز رئیس جمهور تاجیکستان به تهران روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی ایران و تاجیکستان به جایگاه مورد انتظار دو ملت نزدیک‌تر شود.

وی افزود: مجموع روابط تجاری ایران با تاجیکستان در ۱۵ سال گذشته (۱۳۸۶ تا ۱۴۰۰) تنها دو میلیون و ۷۱۳ هزار و ۹۳۳ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۷۳۵ هزار و ۸۹ دلار بود که سهم صادرات ایران به تاجیکستان دو میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۳۷ تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۶۵۱ دلار بوده و واردات از تاجیکستان نیز ۱۸۵ هزار و ۹۹۶ تن کالا به ارزش ۳۷۶ میلیون و ۳۶۵ هزار و ۴۳۸ دلار بوده است.

سخنگوی گمرک ایران تاکید کرد: این میزان تجارت طی ۱۵ سال، مطمئناً مطلوب دو ملت نیست و دولت سیزدهم در تلاش است تا با سیاست همگرایی و توسعه روابط با کشورهای همسایه و نزدیک، به توسعه روابط تجاری و اقتصادی در کنار سایر مؤلفه‌ها در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بپردازد.

لطیفی با تشریح صادرات ایران در ۱۵ سال گذشته به تاجیکستان گفت: در سال ۱۳۸۶ با ۱۷۰.۵ میلیون دلار، در سال ۸۷ با ۱۸۷ میلیون دلار، سال ۸۸ با ۱۶۳.۵ میلیون دلار، سال ۸۹ با ۱۹۰ میلیون دلار، سال ۹۰ با ۱۹۵ میلیون دلار، سال ۹۱ با ۲۶۳ میلیون دلار، سال ۹۲ با ۴۵.۵ میلیون دلار، سال ۹۳ با ۲۲۲.۷ میلیون دلار، سال ۹۴ با ۱۵۱.۲ میلیون دلار، سال ۹۵ با ۱۹۸.۷ میلیون دلار، سال ۹۶ با ۲۱۷.۲ میلیون دلار، سال ۹۷ با ۷۹.۵ میلیون دلار، سال ۹۸ با ۱۶.۶ میلیون دلار، سال ۹۹ با ۱۶.۴ میلیون دلار و سال ۱۴۰۰ با ۹۱.۶ میلیون دلار، کالا به تاجیکستان صادر شده است.

وی در خصوص واردات در این دوره زمانی از تاجیکستان تصریح کرد: در سال ۸۶ بیش از ۲۵.۵ میلیون دلار، سال ۸۷ با ۳۹.۴ میلیون دلار، سال ۸۸ با ۴۹.۷ میلیون دلار، سال ۸۹ با ۲۸.۷ میلیون دلار، سال ۹۰ با ۱۸.۹ میلیون دلار، سال ۹۱ با ۳۵.۱ میلیون دلار، سال ۹۲ با ۱۹.۲ میلیون دلار، سال ۹۳ با ۱۹.۲ میلیون دلار، سال ۹۴ با ۲۰.۸ میلیون دلار، سال ۹۵ با ۱۵ میلیون دلار، سال ۹۶ با ۱۳.۹ میلیون دلار، سال ۹۷ با ۲۶.۲ میلیون دلار، سال ۹۸ با ۱۷.۹ میلیون دلار، سال ۹۹ با ۷.۳ میلیون دلار و نهایتاً در سال ۱۴۰۰ با ۳۹.۴ میلیون دلار، کالا از تاجیکستان خریداری و به کشور وارد شده است.

لطیفی در خصوص کالاهای وارداتی از تاجیکستان گفت: در سال گذشته پنبه حلاجی نشده و پیله کرم ابریشم کالاهای خریداری شده تجار ایرانی از تاجیکستان بود.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص کالاهای صادراتی گفت: محصولات کشاورزی، خشکبار، مصالح ساختمانی، محصولات پتروشیمی، شیرینی و شکلات، محصولات صنعتی، لوازم الکترونیکی، لوازم‌خانگی، کفش و پوشاک، لوازم آشپزخانه، محصولات شیمیایی، ماشین‌آلات صنعتی، پارچه، چرم، لوازم‌التحریر، ادوات کشاورزی و لوازم بسته‌بندی ازجمله کالاهای ایرانی صادراتی به کشور تاجیکستان در سال ۱۴۰۰ بود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

جزییات اجرای دستورالعمل فروش اینترنتی نان اعلام شد

اتاق‌های اصناف باید طبق قیمت و هزینه‌های فروش نان اینترنتی اعم از هزینه حمل‌ونقل، پلاستیک، ...