خانه > اخبار > معاون استاندار کرمان تاکید کرد: ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در مس؛ تولیدات فعلی نیمه‌خام است

معاون استاندار کرمان تاکید کرد: ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در مس؛ تولیدات فعلی نیمه‌خام است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: موافق تولید یک میلیون کاتد در شرکت مس هستیم اما بایستی زنجیره پایین‌دستی کامل شود و معتقدیم تولیدات فعلی شرکت مس حتی مفتول به‌عنوان محصول نهایی این شرکت، نیمه‌خام و نیم‌ساخته است لذا باید صنایع پایین دستی این بخش توسعه یابد.

به نقل از ایرنا، امیر حسن زاده روز دوشنبه در آیین مربوط به توسعه صنعت مس با رونمایی از کتاب «صنعت سبز در خدمت فلز سرخ» افزود: قطعه سازان خوبی در استان کرمان داریم و صنایع پایین دستی با کار تیمی استان، دانشگاه و بنگاه های اقتصادی باید توسعه یابد.

وی تصریح کرد: استان از افزایش و جهش تولید به صورت ۱۰۰ درصد حمایت می کند اما شرکت ملی مس نیز بایستی در تکمیل زنجیره تولید و صنایع پایین‌دستی ورود جدی‌تری داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان گفت: خودروهای تولیدی ما در حالت عادی به ۲۰ کیلوگرم مس نیاز دارند اما اگر همین خودرها برقی شوند ۱۰۰ کیلوگرم مس استفاده می کنند لذا آینده به سمت استفاده بیشتر از این فلز پیش می رود؛ در منطقه رفسنجان به سمت تولید خودروهای سنگین رفتیم و با نگاه تکمیل زنجیره ارزش افزوده طرح های توسعه را اجرایی می کنیم.

ضرورت تکمیل زنجیره ارزش در مس؛ تولیدات فعلی نیمه‌خام است

ضرورت توسعه اکتشافات معدنی

وی در ادامه با اشاره به اینکه در ذخایر آهن به مشکل خوردیم ادامه داد: استان کرمان ذخایر خدادادی خوبی در حوزه مس دارد و در مجموع ذخیره زیادی در کشور وجود دارد که این ذخایر باعث شده به سمت اکتشافات نرویم و از فلزات موجود بهره برداری کنیم.

حسن زاده عنوان کرد: توقع ما در حوزه اکتشافات از شرکت ملی مس بیشتر است و زون معدنی که از کشور ما عبور کرده، بیشتر مس است لذا پیشنهاد می کنیم فرایند اکتشافات در مجتمع های معدنی استان کرمان به صورت عملیاتی پیش برود.

حضور شرکت های معدنی در کرمان آیدکس

وی همچنین با بیان اینکه پس از برگزاری همایش کرمان آیدکس ۲۰۲۴، به سمت شرکت های دانش بنیان و IT می رویم تصریح کرد: شرکت های فولادی، مس و زغال سنگ باید در این همایش (۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت ماه جاری در کرمان) حضور داشته باشند و حتی برای این همایش سیستم حضور غیاب را طراحی می کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان افزود: همچنین بازخورد حضور شرکت ها را در اجرای سیاست های استان و این همایش رصد و بررسی می کنیم.

راه اندازی کنسرسیوم اشتغال کرمان

وی با اشاره به ظرفیت خوب جهاد دانشگاهی استان کرمان یادآور شد: یکی از مشکلات استان کرمان دانشجویان بیکار است لذا ظرفیت های استان از جمله دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی را پای کار آوردیم و در این زمینه کنسرسیومی با محوریت فنی و حرفه ای راه اندازی کردیم.

حسن زاده گفت: کنسرسیوم اشتغال استان کرمان در تفاهم‌نامه‌ای با همکاری شرکت های مختلف اقدام به جذب دانشجو می‌کند و شرکت های زیرمجموعه و ملی مس از این ظرفیت استفاده کنند.

وی تاکید کرد: به واژه تیم اقتصادی در استان اعتقاد داریم و با وجود وسعت استان بزرگ کرمان از کارگر معادن تا کشاورزان دور افتاده ترین نقاط استان در تیم اقتصادی ما قرار دارند.

به گزارش ایرنا همچنین در این آیین کتاب صنعت سبز در خدمت فلز سرخ نوشته محمدجواد مظفرپور که به همت جهاددانشگاهی استان کرمان انتشار یافته، رونمایی شد. 

در این کتاب روش های علمی فناورپایه با هدف افزایش بهره وری در حوزه تولید و فرآوری مس با هدف کاهش آلایندگی ها ارائه و تشریح شده است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

نمایشگاه معدن(اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی)،ماشین آلات و صنایع وابسته