خانه > اخبار > معاون وزیر صمت؛ مرکز تجاری ایران، اسفند افتتاح می شود

معاون وزیر صمت؛ مرکز تجاری ایران، اسفند افتتاح می شود

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به تجارت ۱.۵ میلیارد دلاری ایران و  افغانستان در ۹ ماهه امسال گفت: امیدواریم با افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان روابط تجاری فیما بین گسترش یابد.

به نقل از خبرگزاری مهر، سید محمد موسوی امروز در نشست توسعه تجارت بین ایران و افغانستان اظهار داشت: طی ۹ ماهه سال جاری ۱.۵ میلیارد دلار مراوده تجاری بین ایران و افغانستان صورت گرفته است که به هیچ عنوان این رقم قابل قبول نیست.

وی افزود: ما می‌خواهیم در کشور افغانستان سرمایه گذاری کنیم و در رشد پایدار این کشور مشارکت داشته باشیم. در همین جا از تجار دو کشور به خصوص صنعت گران ایرانی دعوت می‌کنم از فرصت افغانستان استفاده کنند و نسبت به تکمیل زیرساخت‌های افغانستان اقدام کنند و کاری که استعمارگران در افغانستان نکرده اند را ما انجام دهیم.

موسوی گفت: ما قصد داریم که افغانستان را به سمت فناوری، احداث زیرساخت‌ها و توسعه ساخت سوق دهیم.

معاون تجهیزات و ماشین آلات وزیر صمت به حوزه تجهیزات پزشکی درکشور اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر حجم بازار محصولات تجهیزات پزشکی در ایران ۲.۷ میلیارد دلار است که از این میزان ۱.۲ میلیارد دلار توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود که می‌توانیم از این بخش به کشور افغانستان صادرات داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در این حوزه نخبگان افغان را پرورش دهیم.

وی ادامه داد: حجم تجارت ماشین آلات و تجهیزات در ایران ۱۹ میلیارد دلار بوده که هم اکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است. از این میزان ۹ میلیارد دلار مربوط به واردات و ۸ میلیارد دلار ساخت داخل است؛

موسوی گفت: به عنوان مثال دستگاه ونتیلاتور که اروپا تحریم کرده بود را در ایران تولید کرده و چند روز پیش در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار دادیم. همچنین تمام تجهیزات اتاق عمل ایرانی را در ایران می‌سازیم. بنابراین می‌توانیم موارد مصرفی تجهیزات پزشکی افغانستان را تأمین کنیم. این مسئله برای کشور افغانستان نیز سود دارد زیرا به راحتی و با اعتماد کامل می‌تواند کالاها را در مرز تحویل بگیرد.

معاون وزیر صمت تأکید کرد: امیدواریم با افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان طی اسفندماه سال جاری گام رو به جلویی برای توسعه روابط دو کشور برداریم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد

مدیر عامل ایران خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد که موضوع واگذاری سهام ...