خانه > اخبار > معاون وزیر صمت تاکید کرد: مشارکت دادن انجمن‌ها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت صمت

معاون وزیر صمت تاکید کرد: مشارکت دادن انجمن‌ها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وزارت صمت

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت تاکید کرد: مشارکت دادن انجمن‌ها در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی را با جدیت دنبال می‌کنیم و در این راستا موافق پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک بین انجمن‌های مرتبط با صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات برای مانع‌زدایی و توسعه این صنعت هستیم.

به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سید مهدی نیازی» در دیدار با اعضای هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) افزود: معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت گفت: تغییر آرایش ساختاری در وزارتخانه موجب شد رشته‌فعالیت مهم ماشین آلات و تجهیزات از سطح دفتر به سطح یک معاونت ارتقا پیدا کرد و این نشان‌دهنده اهمیت و نقش این رشته فعالیت در بخش تولید است.

این مقام مسوول وزارت صمت گفت: یکی از مولفه‌های رشد و توسعه کشور، توجه به ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات است و با همین دیدگاه، رشته فعالیت ماشین‌آلات و تجهیزات از سطح مدیرکل به یک معاونت با چهار اداره کل ارتقا یافته است.

وی بیان‌ داشت: برای تعمیق ساخت داخل به یک برنامه میان‌مدت نیازمندیم و آماده همکاری نزدیک با انجمن‌ها و تشکل‌ها برای تببین نقشه راه این صنعت هستیم.

نیازی همچنین با اشاره به ابلاغ مصوبه جدید هیات دولت درباره حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین حوزه صنعت، معدن و تجارت، گفت: ظرفیت خوبی برای شرکت‌های دانش بنیان به‌ویژه در بخش ماشین آلات و تجهیزات در این آیین نامه ایجاد شده که باید از این فرصت برای توسعه صنایع دانش بنیان به ویژه این صنعت استفاده کرد.

وی به تفاهم نامه اخیر وزارت صمت و وزارت عتف اشاره و تاکید کرد: موضوع تامین نیروی انسانی ماهر، ارتباط بین صنعت و دانشگاه و برآورده کردن نیازهای صنعت با استفاده از ظرفیت حوزه آموزش و پژوهش در این تفاهم نامه دیده شده است.

معاون وزیر صمت خاطرنشان‌کرد: با توجه به ارزیابی‌های کارشناسی انجام شده، مهمترین راهبرد در توسعه صنعت ماشین سازی و تجهیزات، توسعه فعالیت‌های پیمانکاری تخصصی، ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی برای تجمیع سازندگان ماشین‌آلات و تجهیزات و شرکت‌های طراحی و مهندسی در قالب شرکت‌های کارخانه ساز با ارائه تضامین و خدمات پس از فروش و پرداخت تسهیلات ارزی بر اساس پیش فاکتور شرکت‌های ایرانی است که باید به صورت جدی دنبال شود و این پروژه ها در آیین نامه اخیر نیز پیش بینی شده است.

وی گفت: یکی از اشکال‌های نظام تسهیلات دهی این است که برای همه فعالیت‌های اقتصادی یک مدل و با شرایط یکسان، روش تامین مالی تعریف شده است.

نیازی توضیح‌داد: باید مدل تامین مالی هر فعالیت تولیدی باتوجه به ویژگی، شرایط و نوع آن صنعت تعریف شود.

وی اضافه‌کرد: شاید نیاز باشد برای برخی صنایع به‌جای ارائه تسهیلات به سازنده، به خریدار تسهیلات داده شود تا بتواند قرارداد خرید با سازنده منعقد کند و این منابع در قالب نظام تامین مالی زنجیره ای به تولیدکننده منتقل شود.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صمت بیان‌داشت: نیازمند یک تغییر نگرش در نظام تسهیلات در شبکه بانکی و بخش صنعت هستیم.

در این جلسه، اعضا انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) به بیان دیدگاه‌ها و راهکارهای خود برای توسعه این صنعت پرداخته و از ایجاد معاونت جدید ماشین آلات و تجهیزات استقبال کرده و آن را عاملی برای رشد و توسعه این بخش دانستند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد

مدیر عامل ایران خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد که موضوع واگذاری سهام ...