خانه > اخبار > معاون وزیر صمت خبر داد: جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه در بخش معدن/ ۱۴ عنصر معدنی استراتژیک در کشور فعال می‌شود

معاون وزیر صمت خبر داد: جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه در بخش معدن/ ۱۴ عنصر معدنی استراتژیک در کشور فعال می‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای واگذاری معادن در سال ۹۴ تاکنون ۹ میلیارد دلار جذب سرمایه در این بخش انجام شده است.

به نقل از ایرنا، وجیه‌الله جعفری روز گذشته (دوشنبه) در نهمین همایش جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی در محل کتابخانه ملی، افزود: بیش از ۲۷ میلیارد دلار ذخیره بر جا و قطعی در کشور کشف شده که قابل تبدیل به محصول است و بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه‌ها اقدام کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: تاکنون تمرکز اصلی در کشور بر روی زنجیره‌های آهن و فولاد، سرب و روی، مس، طلا و آلومینیوم بوده است، اما از دو سال پیش تاکنون به دنبال عناصر استراتژیک و موردنیاز کشور رفتیم و دست‌کم ۱۴ عنصر و رشته فعالیت دیگر فعال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این عناصر که تاکنون واردکننده آنها نیز بودیم، نیازمند تلاش و برنامه‌ریزی برای اکتشاف و ارتقای فناوری و نوآوری هستیم.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: امروز برخلاف گذشته دیگر شاهد خام‌فروشی به‌ویژه در زنجیره فولاد نیستیم و حداقل شمش فولاد صادر می‌کنیم، همچنین زنجیره‌ها در ۱۴ عنصر یاد شده می‌تواند تکمیل شود که این مهم به موضوع بهره‌وری که به دنبال آن هستیم کمک خواهد کرد.

جعفری به موادی از قانون جهش شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد که به شرکت‌هایی که در راستای فناوری و نوآوری حرکت کنند، با کسر بخشی از مالیاتشان کمک خواهد کرد.

وی تاکید کرد: باید شرکت‌ها به ویژه شرکت‌هایی که مواد معدنی آنها جزو دسته مواد معدنی با ارزش، عناصر استراتژیک و همچنین عناصر نادر خاکی است را هدایت کنیم تا از این پتانسیل و از نخبگان دانش بنیان استفاده کنند.

معاون وزیر صمت ادامه داد: ایمیدرو با برپایی این همایش‌ها به دنبال توسعه بخش معدن و صنایع معدنی است، در گذشته خود به دنبال سرمایه‌گذاری بود؛ اما امروز بسترسازی برای سرمایه‌گذاری را دنبال می‌کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: در این زمینه سه حوزه پژوهش و فناوری، اکتشافات و کمک به زیرساخت‌های کشور جزو اولویت‌های ما است.

وی گفت: امروز مرزهای اقتصادی آنقدر به هم نزدیک شده که شرکت‌ها و بنگاه‌ها جز با رقابت شدید نمی‌توانند باقی بمانند و به‌طور قطع باید به سمت ارتقای بهره‌وری حرکت کنند.

جعفری، دو عامل اصلی ارتقای بهره‌وری را تعهد مدیریت برای ارتقای بهره‌وری و همچنین بهبود فناوری عنوان کرد.

وی اضافه کرد: امروز ایمیدرو در تلاش است تا با ورود به انقلاب صنعتی چهارم و نسل چهارم هوشمندسازی معادن و صنایع معدنی، تعیین اهداف، سیاست‌ها، راهبردها و اقدامات در این زمینه حرکت کند که در این صورت دست‌کم تا ۳۰ درصد ارتقای بهره‌وری شرکت‌ها را شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر صمت در عین حال تاکید کرد باید فکر اساسی برای ارتقای بهره‌وری نیروی انسانی در بخش معدن کشور انجام شود.

به گزارش ایرنا، در خاتمه این مراسم جایزه بهره‌وری معادن و صنایع معدنی در سطوح مختلف به ۳۶ شرکت برتر کشور اعطا شد.

همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران از سوی ایمیدرو به عنوان یک الگوی بومی در بخش معدن و صنایع معدنی و با هدف حفظ بهبود مستمر، بهره‌وری و تعالی شرکت‌های این بخش از سال ۹۱ برگزار می شود.

در فرآیند ثبت نام شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی برای ارزیابی بهره وری، ۶۰ شرکت حضور یافتند که در نهایت ۴۰ شرکت بخش خصوصی و دولتی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

برگزاری نمایشگاه صنعت وتجارت افغانستان