خانه > اخبار > مقاومت بدنه دولت با ایجاد شورای عالی تجارت/ رئیس جمهور موافق است

مقاومت بدنه دولت با ایجاد شورای عالی تجارت/ رئیس جمهور موافق است

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه ایجاد شورای عالی تجارت برای حل مشکلات فرابخشی تجار ضروری است، گفت: مقاومت هایی در بدنه دولت برای ایجاد این شورا وجود دارد که در حال رایزنی هستیم.

علیرضا پیمان پاک در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد تشکیل شورای عالی تجارت، اظهار کرد: مصرانه به دنبال ایجاد شورای عالی تجارت هستیم زیرا بسیاری از مشکلات تجار مشکلات فرابخشی است و مشکلات مرتبط با صنعت و معدن و وزارت صمت نیست.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: برای حل این مشکلات باید شورای عالی تجارت با اختیارات قانونی ایجاد شود تا بتواند تمام مشکلات تجار را که فراتر از اختیارات وزارت صمت است، پیگیری کند.

وی ادامه داد: شخص رئیس جمهوری نیز بر ایجاد شورای عالی تجارت تاکید و این مساله را در شورای عالی صادرات نیز مطرح کرده است؛ البته مقاومت‌هایی در بدنه دولت در برابر ایجاد این شورا وجود دارد.

پیمان پاک با بیان اینکه ایجاد شورای عالی تجارت اولویت ماست، گفت: شورای عالی تجارت نیازمند مصوبه دولت است و پس از تصویب در دولت ایجاد می‌شود. ما نیز دائم پیگیر این موضوع از دولت هستیم.

معاون وزیر صمت یادآور شد: در برابر ایجاد شورای عالی تجارت مقاومت‌هایی در دولت وجود دارد زیرا فرض بر این است که با ایجاد این شورا، بخشی از اختیارات دبیرخانه دولت در حوزه تجارت حذف و به شورای عالی تجارت الحاق می‌شود که در حال رایزنی در این مورد با دولت هستیم.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، لازم است شورای عالی تجارت با عضویت معاون اول رئیس جمهور، وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، گمرک، اتاق‌های بازرگانی و تعاون ایجاد شود تا هر گونه تصمیم گیری در مورد وضع و تغییر مقررات و ایجاد محدودیت، ممنوعیت و افزایش یا کاهش سود بازگانی و عوارض صادراتی و… که به امر تجارت خارجی (صادرات و واردات) مرتبط است از سوی این شورا اعلام و ابلاغ شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

برگزاری نمایشگاه صنعت وتجارت افغانستان