خانه > اخبار > وزیر صمت: تداوم رشد تولید راه ترمیم شکاف ده‌ساله درآمد و هزینه خانوار است

وزیر صمت: تداوم رشد تولید راه ترمیم شکاف ده‌ساله درآمد و هزینه خانوار است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه به‌هرحال این ده سال گذشته به لحاظ وضعیت نامناسب تولید و تورم فزاینده شکاف ایجاد شده است، گفت: لازم است که این روندی که در تولید از نیمه‌ی دوم سال شدت گرفته تداوم پیدا کند تا مردم آن طعم شیرین حرکت تولید را بچشند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار تولیدکنندگان، کارآفرینان و دانش‌بنیان‌ها با اشاره به بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی و کارهای خوبی که در زمینه نام سال ۱۴۰۱ انجام گرفته است فرمودند: «سال گذشته، در دیدار با فعّالان اقتصادی ــ که شاید بعضی از شماها هم آنجا بودید یا نبودید ــ مطالبی ما گفتیم، مطالبی دوستان گفتند، بهره بردیم و نتیجه شاید این شد که من امسال شعار سال را این قرار دادم: «تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»؛ این شاید تا حدودی متأثّر بود از اظهارات دوستان در آن جلسه‌ای که سال گذشته داشتیم. امسال، در این نمایشگاهی که دو روز قبل از این اینجا تشکیل شد و من رفتم نگاه کردم، دیدم کارهای خوبی شده؛ هم در زمینه‌ی مسائل دانش‌بنیان، هم در زمینه‌ی بحث اشتغال‌آفرینی و کارآفرینی، نسبتاً کارهای خوبی انجام گرفته.»

بخشی از نمایشگاه توانمندی‌های تولیدات صنعتی که روز شنبه هشتم بهمن‌ماه برپا شد، مربوط به تولیدات حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت با همراهی و ارائه نکات و توضیحات آقای سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت بود. رسانه KHAMENEI.IR در گفت‌وگوی کوتاهی با آقای فاطمی امین به بررسی توانمندی‌ها و ملزومات حوزه صنعت در تأمین نیازهای کشور پرداخته است.

لطفاً برای ما درباره نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی کشور که در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد و فعالیت‌های غرفه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نمایشگاه توضیح بدهید.
بسم الله الرّحمن الرّحیم. در این نمایشگاه فرصت شد که دستاوردهای بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت را خدمت رهبر انقلاب گزارش بدهیم. این فرصت بود که دستاوردهای مختلفی که ما داشتیم هم به لحاظ فناورانه، هم به لحاظ صادرات، هم به لحاظ کیفیت گزارش بدهیم. بخش‌هایی مانند اکتشاف و بهره‌برداری معدن و همچنین محصولات جدیدی مثل فولاد زنگ‌نزن و آلیاژهای فولادی که ارزش‌افزوده‌ی بسیار بالایی دارند. در بخش دیگری هم تجهیزات مخابراتی، تجهیزات پزشکی و در حوزه‌ی نوشت‌افزار، کاغذ ارائه شد. در طول برگزاری نمایشگاه، ایشان با دقت از غرفه‌ها بازدید کردند و سؤالاتی داشتند که پاسخ داده شد. البته بخش صنعت، معدن و تجارت در حدود ۲۷ درصد کل تولید اقتصاد کشور را در برمی‌گیرد و بیش از ۳۳ درصد اشتغال کشور در این بخش است و نمی‌شود این حجم را در یک نمایشگاه به‌طور کامل ارائه داد. بااین‌حال در هر حوزه‌ای در چندین نمونه خدمت ایشان گزارش‌هایی دادیم.

با توجه به شرایط سخت تحریمی که وجود داشته در حوزه‌ی صنعت و تجارت در این سال‌های اخیر چه دستاوردهایی داشته‌ایم؟
شاخصه‌های اصلی اقتصادی را وقتی مرور می‌کنیم مثلاً در رشد اقتصادی بخش صنعت و معدن در شش ماه اول امسال ۴.۹ درصد رشد داشته که خیلی قابل‌توجه است. یا در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری در شش ماه اول امسال بانک مرکزی اعلام کرده که سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات ۱۵ درصد رشد داشته که این یک رکورد هشت‌ساله است. در حوزه‌ی تجارت خارجی ما در نه‌ماهه‌ی اول امسال بیش از ۱۹ درصد صادراتمان از لحاظ ارزش مبلغی بیشتر شده است درحالی‌که وارداتمان ۱۴ درصد افزایش پیداکرده. در حوزه‌ی اشتغال هم آمارهای عملکردی خیلی خوبی وجود دارد؛ در نه‌ماهه‌ی اول امسال ۲۵۰ هزار شغل در بخش صنعت و معدن ایجادشده که رتبه‌ی اول کشور است. همه این‌ها نشان می‌دهد که فعالیت‌های اقتصادی دارد در کشور حرکت می‌کند و این حرکتش را باید هم تسریع بکنیم، هم تداوم ببخشیم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

حمایت از تولید ضروری است اما نه از جیب صادرکننده

رییس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه حمایت از تولید لازم است اما نه با ارزان ...