خانه > اخبار > دبیر انجمن قطعه سازان همگن خودرو: ثبات و پایداری در تولید خودرو در کشور حاصل شد/ لزوم هدایت نقدینگی به سمت تولید

دبیر انجمن قطعه سازان همگن خودرو: ثبات و پایداری در تولید خودرو در کشور حاصل شد/ لزوم هدایت نقدینگی به سمت تولید

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: عبور مستقیم خودرو (تولید خودروی کامل) تاکنون مزایای زیادی به دنبال داشته و منجر به ثبات و پایداری در تولید و عرضه خودرو در کشور شده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «آرش محبی‌نژاد» امروز (دوشنبه) در نشست «تبیین فرصت‌های اقتصادی عبور مستقیم تولید در صنعت خودرو، شناخت گلوگاه‌ها، بهبود فرآیندها و دستاوردهای اقتصادی» در محل شرکت ساپکو افزود: به همان نسبت در نظام وصول مطالبات و پرداخت به زنجیره تامین خودروسازان نیز شاهد عدالت نسبی و رضایت نسبی هستیم.

محبی‌نژاد، سایر مزایای تحقق این مهم را کاهش خواب سرمایه، هزینه‌های مالی، هزینه‌های خواب خودرو، مشکلات انبارداری و جلوگیری از کاهش کیفیت خودروها برشمرد و گفت: در حالی که در سال‌های گذشته هجمه رسانه‌ای مبنی بر «احتکار خودرو» از سوی خودروسازان را نیز شاهد بودیم که همه اینها در مجموع منجر به نارضایتی عمومی مشتریان شده بود.

وی اضافه‌کرد: در فرآیند تکوین خودرو شاهد تبدیل یک سری منابع از جمله منابع انسانی، منابع مالی (ارزی و ریالی)، مواد اولیه و انرژی به محصول نهایی یعنی خودرو هستیم، اما در این فرآیند یک سری گلوگاه وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور خاطرنشان‌کرد: اکنون در محصولات پرتیراژ خودروسازان، بین ۵۵ تا ۷۵ درصد توان ساخت داخل در کشور وجود دارد و بضاعت صنعت قطعه سازی برای قطعات پرتیراژ سالیانه ۲.۲ میلیون دستگاه است.

وی اظهار داشت: در عین حال در آن دسته از قطعاتی که پس از تحریم‌ها فرآیند داخلی‌سازی شان آغاز شده یا با مشکلاتی در تامین ماده اولیه، چیپست‌ها و غیره مواجه شد، تیراژ تولید پایین است و مشکلاتی وجود دارد که قطعاتی همچون رینگ آلومینیومی، گیربکس اتوماتیک، میل سوپاپ و غیره از آن دسته است.

محبی نژاد در ادامه با اشاره به مشکلات تورمی در کشور و زیان‌انباشته خودروسازان، یادآور شد: این مسائل سبب‌ساز کاهش حجم نقدینگی مورد نیاز این صنعت شده است.

وی، کلید اصلی حل مشکلات را تامین نقدینگی برشمرد و گفت: با عرضه خودروها در بورس، بخشی از این مشکلات کاهش یافته است، اما باید اصل مشکل را در سیستم انقباضی بانک‌ها جست‌وجو کرد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

کاهش قیمت خودروهای برقی با مشوق‌های وزارت صمت

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صمت گفت: وزارت صمت مشوق‌هایی را برای توسعه خودروهای برقی ...