خانه > اخبار > رییس سازمان بازرسی کل کشور: قوه قضائیه به دنبال رفع مشکلات بخش خصوصی است

رییس سازمان بازرسی کل کشور: قوه قضائیه به دنبال رفع مشکلات بخش خصوصی است

رییس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر لزوم تامین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور، گفت: قوه قضائیه به دنبال رفع مشکلات بخش خصوصی، صنایع و کارخانجات است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «ذبیح‌الله خدائیان» در نهمین همایش ملی مدیریت جهادی افزود: در شرع مقدس اسلام، ثروت محترم شمرده شده است، البته مشروط به اینکه از راه مشروع به دست آمده باشد. با این حال، همین دیدگاه نیز در کشور جا نیفتاده و نگاهی که به سرمایه‌دار وجود دارد اسلامی نیست.

وی بیان‌داشت: در معدود خصوصی سازی هایی که در کشور انجام شده، شاهدیم به اهلیت افراد توجه کافی نشده یا واگذاری‌ها به بخش خصوصی واقعی انجام نشده است.

خدائیان گفت: همین مسائل سبب شده تا شاهد کاهش توان بخش خصوصی وقعی در کشور باشیم و امید می‌رود در برنامه هفتم توسعه به این مهم توجه کافی مبذول شود.

وی همچنین از عدم توجه به توانمندسازی بخش خصوصی واقعی انتقاد کرد و ادامه‌داد: در بسیاری موارد شاهدیم با بروز مشکل یا مشکلاتی برای فعالیت بخش خصوصی، بلافاصله بانک‌ها، سازمان امور مالیاتی، دستگاه‌های خدمات‌رسان آب، برق، مخابرات و غیره به سراغ‌شان می‌روند تا اینکه در نهایت به وشکستگی می‌رسند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان‌کرد: در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه، شاهدیم کمکی که از سوی این قوه به بخش خصوصی می‌شود با ادوار گذشته قابل مقایسه نیست و ستاد اقتصاد مقاومتی، اداره کل حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری در سازمان بازرسی، کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و غیره با رصد مرتب فعالیت‌های بخش خصوصی، به دنبال رفع مشکلات صنایع و کارخانجات هستند.

وی بر لزوم تامین امنیت سرمایه‌گذاری تاکید کرد و گفت: تاکید رییس قوه قضائیه نیز محترم شمرده شدن امضای دولت و حکومت، برخورد با مسوولان سوء استفاده کننده و حمایت از بخش خصوصی است.

لزوم حمایت از بخش خصوصی واقعی

در این مراسم «محمدرضا تقی‌گنجی» فعال صنعتی و مدیر منتخب جهادی اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون و ۲۶۲ هزار نفر در بخش خصوصی بیکار شدند که به معنای ۱۶ درصد از کل شاغلان است.

وی بیان‌داشت: راه های شناخته شده‌ای وجود دارد که بتوان از بخش صنعتی واقعی حمایت کرد و در این راستا ایجاد شورای حل اختلاف صنعت با عضویت صنعتگران، استفاده از ظرفیت های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و ستاد اقتصاد مقاومتی می‌تواند ثمربخش باشد.

تقی‌گنجی از قیمت‌گذارهای دستوری در اقتصاد انتقاد کرد و گفت: در قیمت‌گذاری دستوری، عرضه، تقاضا و تورم نادیده گرفته می‌شود و در حالی که نرخ ارز و مالیات‌ها رو به افزایش است، انتظار داریم بخش خصوصی سود کند.

وی همچنین خواستار ثبات تصمیم‌گیری‌ها در کشور و خودداری از صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های متعدد و گاه متضاد شد تا شرکت‌ها بتوانند به برنامهریزی بپردازند.

ایران، بهشت فرصت‌ها

در ادامه، «مرتضی سلطانی» دیگر فعال صنعتی و مدیر منتخب جهادی کشور اظهار داشت: اهل تولید، سربازان اثبات شده جبهه اقتصادی کشور هستند.

وی ایران را با وجود بهترین جوانان متخصص، با دارا بودن مزیت‌های نسبی مختلف و توانمندی‌های تولیدی، بهشت فرصت‌ها توصیف کرد، اما گفت: با وجود همه این مزایا، اما گاه خود در کار خود گره می‌زنیم.

سلطانی با بیان اینکه کشورهای بزرگ صنعتی امروز از سوی تعداد معدودی شرکت‌های بزرگ به این درجه رسیده‌اند، خواستار توجه ویژه به پیشرانان تولید در کشور شد.

۷ درصد منابع دنیا در ایران

«محمدرضا بهرامن» رییس خانه معدن ایران، دیگر سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: اگر دولت و حاکمیت به بخش خصوصی اعتماد کند، به‌طور حتم می‌توانیم به اهداف‌مان دست یابیم.

وی تاکید کرد: همراهی و حمایت ارکان حاکمیت، رسیدن به اهداف و توسعه اقتصادی در کشور از سوی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را تسریع می‌کند.

بهرامن خاطرنشان‌کرد: ایران با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز در کنار معادن سرشار، کشوری استثنایی محسوب می‌شود، اما با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان و در مقابل هفت درصد منابع دنیا نتوانسته‌ایم به جایگاه واقعی خود برسیم.

به گزارش ایرنا، در این مراسم با حضور رییس قوه قضائیه، ضمن تجلیل از خانواده های شهدای شاخص نیروی انتظامی، آتش نشان، هسته‌ای و ارتش، از مدیران برگزیده جهادی کشور با اهدای لوح تقدیر شد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

فرآیند طولانی صدور روادید چین برای تجار ایرانی/ مشکل باید رفع شود

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: موضوع دریافت روادید نباید وقت و انرژی بخش‌های ...