خانه > اخبار > فاطمی‌امین در حاشیه دولت: دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو ندارد

فاطمی‌امین در حاشیه دولت: دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو ندارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو ندارد، اما طبق قانون اگر کسی خودرو وارد می‌کند، باید انتقال فناوری هم انجام دهد.

به نقل ازخبرگزاری مهر، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (چهارشنبه ۲ آذر ماه) در حاشیه نشست هیئت دولت در پاسخ به سوالی درباره ثبت سفارش خودرو و اینکه تاکنون چه میزان ثبت سفارش خودرو داشتیم و برای چه میزان خودرو تأمین ارز انجام شده است، اظهار داشت: بر اساس آن آئین‌نامه ای که دولت مصوب کرد، یک میلیارد یورو منابع برای واردات خودرو پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: در هفته اول شهریور بود که آئین‌نامه واردات خودرو در دولت تصویب شد و الان همه زیرساخت‌ها فراهم و هماهنگی‌های لازم و ثبت سفارش هم آغاز شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به اینکه فرآیند خودرو حدود چهار سال تعطیل بود، لازم است که واردکنندگان با طرف‌های تجاری خود در خارج از کشور قرارداد ببندند. امیدواریم که به زودی شاهد واردات خودرو باشیم.

فاطمی امین تاکید کرد: از طرف دولت هیچ مانعی برای واردات خودرو وجود ندارد و شرکت‌های زیادی درخواست دادند. تعدادی از آنان شرایط را داشتند و این دفعه یک شرط جدید داریم که در قانون مجلس آمده است و در آئین‌نامه واردات خودرو هم به آن توجه شده که موضوع انتقال فناوری است؛ به این معنا که اگر کسی خودرو وارد می‌کند، باید انتقال فناوری را هم انجام دهد که مقداری کار را زمان‌بر می‌کند اما برای اقتصاد کشور بسیار مؤثر است.

وضعیت تولید و قیمت لوازم خانگی مناسب است

وی درباره وضعیت بازار لوازم خانگی، گفت: وضعیت تولید و قیمت‌ها در لوازم خانگی مناسب است و تولیدکنندگان تخفیف‌های ویژه‌ای عرضه کردند. طرح قسطی فروش لوازم خانگی از هفته قبل تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات فراهم شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بازار لوازم خانگی ایران باکیفیت است و امسال این بازار ثبات داشته است. در بسیاری از اقلام خانگی ۲۰ درصد رشد تولید داریم و بنابراین باید به دنبال توسعه بازار باشیم. اقدامات زیادی برای صادرات لوازم خانگی تولیدی در حال انجام است و برنامه سرمایه گذاری ایران در کشورهای دیگر به صورت مشارکتی و مستقیم در حال پیگیری است.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...