خانه > اخبار > وزیر صمت تاکید کرد: رفع محدودیت وارداتی با ایجاد بازارهای رقابتی در کشور

وزیر صمت تاکید کرد: رفع محدودیت وارداتی با ایجاد بازارهای رقابتی در کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که با ایجاد بازار رقابت کامل، نیازی به اعمال محدودیت در واردات به‌ویژه لوازم‌خانگی وجود ندارد.

به نقل از ایرنا، «عباس علی‌آبادی» امروز (دوشنبه)‌ در حاشیه آیین افتتاح دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران در زمینه تولید لوازم خانگی یکی از کشورهای بسیار خوب محسوب می‌شود، تصریح‌کرد: ظرفیت مناسبی در این بخش وجود دارد و معتقدم می‌توانیم با فعالیت بیشتر، نامی ارزشمند و زیبنده شان مردم در منطقه برای تولید این محصولات داشته باشیم و سرمایه گذاری های خوبی در این زمینه در حال شکل‌گیری است.

وی تاکید کرد: با رفع ناترازی در ابعاد کیفی، کمّی و تنوع، نیازی به محدودیت در واردات وجود ندارد، زیرا وضع محدودیت با هدف ایجاد زمینه و فرصت برای سازندگان داخلی است.

علی آبادی خاطرنشان‌کرد: معتقدم محدودیتی برای واردات نباید وجود داشته باشد و این موضوع نیازمند فعالیت بیشتر است. باید به سمت بازارسازی حرکت کنیم و با ایجاد بازار رقابت کامل، نیازی به اعمال محدودیت‌ وجود ندارد.

توسعه را باید در مناسبات مردم و ملت‌ها جست و جو کرد

وی با بیان اینکه گسترش ارتباطات از حوزه های صنعتی و تجاری آغاز شده است، اظهار داشت: مسیر گسترش روابط محدود نیست، توسعه را باید در مناسبات مردم و ملت ها جست و جو کرد و با عمیق کردن همکاری‌ها از طریق توسعه توریسم و گردشگری می توان در این راه گام برداشت.

وزیر صمت با بیان اینکه دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در ایران به شناخت ظرفیت های کشورهای عضو کمک می کند، خاطرنشان کرد: در رویداد نخست با امضای تجارت ترجیحی، رشد خوبی را تجربه کردیم و صادرات، واردات و همکاری های تجاری تا ۲ برابر افزایش یافت.

وی تاکید کرد: با امضای توافق تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا که به‌زودی در روسیه انجام خواهد شد، مبادلات و همکاری های اقتصادی و تجاری افزایش بیشتری خواهد داشت.

علی‌آبادی با اشاره به بازار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تصریح کرد: همکاری ایران با این کشورهای می تواند بازاری ۴۰۰ میلیون نفری را تحت پوشش قرار دهد که سهم بزرگی محسوب می‌شود.

ایجاد زیرساخت های برقی سازی زمان‌بر است

وی درباره خودرو نیز اظهار داشت: تلاش می کنیم با وضع مقررات داخلی صنایع را ترغیب به تراز کردن بازار از نظر کیفیت، تنوع و سلایق کنیم و تاکنون نیز اقدامات بسیاری عملیاتی و اجرایی شده است، اما اقدامات باید عمیق و ریشه دار باشد زیرا نتیجه یک اقدام فوری به سرعت از بین می رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اقدامات زیرساختی و زیربنایی انجام شده است و صنایع باید به سمت تحول، کار فوق العاده و سرمایه گذاری بروند، زیرا ایجاد زیرساخت های برقی سازی کشور و صنایع توسعه ای با همکاری کشورها زمان بر است.

به گفته علی آبادی، ثبات بازار خود در این شرایط ادامه دارد و مردم باید کمی صبور باشند.

وی همچنین با بیان اینکه نمایشگاه یکی از نمادهای موثر در بهبود فضای زندگی در شهر است، تاکید کرد: تهران شهر بزرگی است و به چندین فضای نمایشگاهی نیاز دارد و ظرفیت های فعلی نیز مورد استفاده و بهره برداری هستند، فضای نمایشگاه بین المللی نیز به همین منظور طراحی شده و متناسب با فضای شهری باید مورد توجه قرار بگیرد.

«اندرو اسلپنیو» وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز اظهار داشت: برای راه اندازی کریدور شمال- جنوب جلساتی برگزار و مباحثی مطرح شده است، توافقات در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته تا زیر ساخت ها فراهم شود.

وی با بیان اینکه سالن های دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از جمعیت تجار و شرکت ها مملو هستند، خاطرنشان‌کرد: تبادل تجاری با ایران در سال های اخیر ۲ برابر شده و هدف ادامه دار بودن این شرایط است.

وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا تاکید کرد: امضای قراردادهای تجاری در زمینه همکاری‌های دو و چند جانبه بین کشورها برای توسعه مبادلات در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، دومین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا از امروز(۱۳ آذر) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت که تا ۱۶ آذر برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه در متراژی به وسعت یک هزار و ۵۰۰ متر مربع، شرکت‌های بزرگ کشورهای عضو اتحادیه حضور دارند و بیش از یک‌هزار متر مربع شرکت‌های ایرانی با پتانسیل همکاری با اعضا در اختیار گرفته‌اند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...